عوارض و خطرات محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک)

لوازم آرایشی تقلبی

عوارض و خطرات محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک)

برای شناخت عوارض و خطرات محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) ابتدا باید تعریفی از لوازم آرایشی تقلبی یا فیک ارائه دهیم، اصلاح فیک یا تقلبی  به محصولاتی اتلاق مگردد که توسط شرکت ها یا افراد غیر مجاز،  عموما تحت نام برندهای معروف و بدون هر گونه مجوزی تولید و از طریق مجاری غیر قانونی در بازار توزیع میگردند، لذا لزوم شناخت ویژگی های بارز این محصولات و همچنین عوارض ناشی از استفاده بلند مدت از آنها بر کسی پوشیده نیست.

به همین منظور، در دو مقاله جداگانه به بررسی شناخت محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی و عوارض ناشی از مصرف آنها خواهیم پرداخت. و در این مقاله عوارض ناگوار ناشی از مصرف اینگونه محصولات را به تفضیل شرح خواهیم داد.

 

سرطان های پوستی

از جمله مهمترین عارضه های استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی، سرطان پوست است. عموما در این محصولات مقادیر بالایی از مواد شیمیایی بدون در نظر گرفتن میزان سمیت آنها مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به تماس مستقیم این مواد با پوست مصرف کننده ریسک ابتلا به سرطان را در شخص به شدت بالا می برد.

علاوه بر مواد شیمیایی سرطان زا موجود در این محصولات، آفلاتوکسین سمی بسیار خطرناک و سرطان زا، که به دلیل بسته بندی غیر بهداشتی و فرمولاسیون غیر استاندارد توسط قارچی بنام اسپرژیلوس در این محصولات تولید میشود، به عنوان سرطان زا ترین ماده سمی شناخته شده می تواند سلامتی فرد مصرف کننده این محصولات را با خطر جدی روبرو کند.

 

جوش ها و چربی های زیر پوستی

این محصولات، عموما به دلیل درصد بالای روغن های غیر مجاز موجود در آنها به سرعت منافذ پوست از جمله مجاری غدد چربی پوست را مسدود کرده و مانع از عملکرد صحیح این غدد می گردند و  شخص مصرف کننده را در گیر جوش ها و چربی های زیر پوستی مقاوم می کنند.

 

عوارض مصرف لوازم آرایشی تقلبی

خشکی بیش از حد پوست

یکی دیگر از عوارض بسیار شایع در مصرف کنندگان مواد آرایشی و بهداشتی تقلبی خشکی بیش از حد پوست و نهایتا از دست رفتن شفافیت پوست است که از نظر زیبایی تاثیر بسزایی در چهره فرد مصرف کننده بجا گذاشته و فرد را درگیر ناراحتی های پوستی متعددی چون چروک و پیری زودرس می کند.

 

بروز عفونت های چشمی

استفاده از لوازم تقلبی میکاپ چشم می تواند فرد را با خطرات بسیار جدی تری چون بروز عفونت های چشمی مواجه کرده و گاهی اوقات سلامتی او را تا مرز از دست دادن کامل بینایی به خطر بیندازد که علت بروز این عارضه وحشتناک نیز چیزی جز استفاده افراد سود جو از مواد اولیه ارزان و بی کیفیت در تهیه محصولات آرایشی تقلبی نیست.

 

عوارض مصرف لوازم آرایشی تقلبی - عفونت چشم ها

حساسیت های پوستی همراه با التهاب و خارش

بروز انواع حساسیت های پوستی همراه با التهاب و خارش از جمله شایع ترین عوراضی می باشند که در اثر مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی در فرد بروز کرده و گاهی تا مدت ها با او همراه می باشند و حتی ممکن است در مواردی در اثر تشدید این حساسیت ها شاهد تاول ها و ضایعات پوستی وخیم و برگشت ناپذیری باشیم که جز با جراحی زیبایی قابل ترمیم نخواهند بود.

 

ریزش برگشت ناپذیر مو

اسیدیته نا مناسب شامپوهای تقلبی و استفاده از شوینده ها و مواد شیمیایی غیر استاندارد در فرمولاسیون این محصولات آسیب های جدی به ساختار مو و پوست کف سر وارد کرده و علاوه بر ایجاد خارش و التهاب پوست سر موجب ریزش برگشت ناپذیر مو می گردد.

 

ناباروری

برخی مواد شیمیایی و هورمون های غیر مجاز مورد استفاده در لوازم آرایشی تقلبی که به دلیل افزایش اثر بخشی آنها در فرمولاسیون آنها گنجاده شده میتوانند با از بین بردن تعادل هرمونی شخص مصرف کننده موجب نا باروری وی شوند که اغلب عارضه ای برگشت ناپذیر و غیر قابل جبران است.

 

سقط جنین و زایمان زودرس

شاید باور کردنش برایتان سخت باشد ولی استفاده از مقادیر بالای سرب در محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی می تواند منجر به سقط جنین یا بروز اختلالات رشدی و عصبی جنین شده و منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر گردد.

 

خشکی و پوسته پوسته شدن لب ها

لب ها تاثیر بسیار چشم گیری در زیبایی ایفا می کنند و هر گونه آسیب به پوست لب میتواند تاثیری جدی در زیبایی و اعتماد به نفس شخص بر جای بگذارد، رژ لب ها و بالم لب های تقلبی میتوانند ضمن ایجاد چربی های زیر پوستی بر روی لب ها، باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن آنها نیز شده و زیبایی و لطافت لبها را از بین ببرند.

 

عوارض مصرف لوازم آرایشی تقلبی - خشک شدن لب ها

مشکلات قلبی و افزایش فشار خون

سرب موجود در محصولات آرایشی تقلبی علاوه بر عوارض فوق الذکر می تواند با رسوب در ارگان های حیاتی بدن عوارضی چون مشکلات قلبی، فشار خون، مشکلات کبدی و کلیوی را همراه داشته باشد.

 

آنچه گفته شد تنها تعداد محدودی از عوارض و خطرات محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) بوده و قطعا عوراض این محصولات بسیار فراتر از آن است که در یک مقاله تحلیلی چند صفحه ای بگنجد، لذا هدف از تحریر این مقاله آشنایی با اهمیت موضوع خرید لوازم آرایشی اصل از فروشگاه های معتبر و شناخته شده ای چون فروشگاه اینترنتی ویونا بیوتی و اهمیت یادگیری نکات لازم برای شناخت محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی از اصل می باشد که در مقاله ای جداگانه به تفضیل به بحث و بررسی آن پرداخته ایم.

 

شایان  ذکر است، در تمامی کشورهای دنیا استانداردها و ضوابط بسیار سخت گیرانه و خاصی در رابطه با تولید محصولات آرایشی و بهداشتی توسط دولت ها اعمال می گردد و صرف اصل بود کالا جدا از نام و برند آن، گواه رعایت این استانداردها در تولید آن محصول بوده و به این معنی است که شما می توانید با خیالی راحت و بدور از تجربه عوارض محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی، از آنها استفاده کنید.

 

از جمله سازمان های دولتی ناظر بر کیفیت و استاندارد های لوازم آرایشی تولید داخل و وارداتی می توان به اراده کل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اشاره کرد که نظارتی دقیق و به دور از هر گونه اغماض در رابطه با استانداردهای حاکم در این زمینه داشته و بطور مرتب واحد های مذکور را مورد بازرسی و نظارت قرار می دهد به طوری که به جرات می توان گفت محصولات مورد تائید این سازمان کلیه استانداردهای اجباری جهانی محصولات آرایشی و بهداشتی را دارا می باشند.