آموزش تشخیص لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) از اصل

عکس مقاله

آموزش تشخیص لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) از اصل

تشخیص لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) از اصل، زمانی اهمیت می یابد که عوارض ناشی از مصرف این محصولات که در مقاله ای با عنوان “عوارض و خطرات محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک)” به تفضیل در رابطه با آن صحبت کرده ایم، را مطالعه کرده باشید.

 

همان طور که در مقاله مذکور توضیح داده شده، منظور از محصولات تقلبی محصولاتی هستند که بدون هیچگونه نظارت و مجوزی، و عموما در محیط های غیر بهداشتی تولید و بنام برندهای معتبر، در بسته بندهایی مشابه با کالای اصل، عرضه میگردند. جالب است بدانید طبق آمارهای رسمی سازمان های نظارتی، همواره در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی پس از صنعت چاپ اسکناس شاهد بیشترین میزان تولید محصولات جعلی یا همان تقلبی هستیم.

 

در گذشته، در تولید محصولات تقلبی علیرغم تلاش افراد سودجو برای کپی برداری دقیق از محصولات اصل، شاهد تفاوت های بارزی در بسته بندی و کیفیت آنها در مقایسه با محصولات ارجینال بودیم و میتوانستیم با شناخت این تفاوت ها به راحتی تقلبی بودن یک فراورده آرایشی و یا بهداشتی را تشخیص داده و از بروز زیان های مالی و جانی برای خود و خانواده خود جلوگیری کنیم.

 

امروزه با پیشرفت های وسیع بوجود آمده در حوزه جعل، چاپ و بسته بندی، گاهی محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی چنان به دقت و با رعایت جزئیات تولید می گردند که محصول تقلبی برای خود تولید کننده محصول اورجینال نیز قابل تشخیص نمی باشد، با این حال سازمان های نظارتی نیز در طول این سال ها سیستم های تشخیص و نظارت پیشرفته تری را به کار بسته اند که  در این مقاله سعی خواهیم کرد به زبانی ساده کلیه روش های ابتدایی و سیستم های پیشرفته تشخیص محصولات تقلبی از اصل، را بیان کنیم.

 

برچسب اصالت کالا

یکی از ساده ترین و در عین حال بهترین راه های شناخت محصولات اورجینال، استعلام اطلاعات مندرج در برچسب اصالت کالای محصول مورد نظر می باشد که توسط اداره کل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو بر روی اقلام وارداتی اورجینال از مبادی قانونی کشور الصاق شده و به راحتی از طریق روش های ذیل قابل استعلام و رهگیری می باشد.

در حال حاضر برچسب اصالت کالا به شکل زیر می باشد و همان طور که ملاحضه می کنید از چند قسمت مهم تشکیل شده است.

 

آموزش تشخیص لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) از اصل

برای بررسی اصالت کالای خریداری شده پس از  ورود به درگاه استعلام برچسب اصالت کالا، فقط با دو قسمت از برچسب سر کار خواهیم داشت.

شماره  UID:

با استعلام این شماره میتوان به اطلاعاتی نظیر نام انگلیسی و فارسی ثبت شده محصول، شرکت توزیع کننده و قیمت محصول دست یافت که البته این استعلام ممکن است برای محصول تقلبی نیز با مشخصات واقعی محصول مطابقت داشته باشد و عملا این استعلام گواه بر اصل بودن کالا نیست.

کد اصالت:

کد اصالت از چهار عدد چهار رقمی تشکیل شده است که در زیر قسمت اسکرچ مارک برچسب اصالت کالا قرار گرفته اند و با خراش دادن اسکرچ مارک قادر به مشاهده آنها خواهید بود که بایستی پس از  ورود به درگاه استعلام برچسب اصالت کالا، این چهار عدد را  به ترتیب در جایگاه های مخصوص به خود نوشته و اقدام به جستجو یا همان استعلام نمائید.

پس از استعلام کد اصالت کالا، اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید، انقضا و سری ساخت کالا نمایش داده خواهند شد که تنها در صورتی نشان از اصالت کالا دارند که با اطلاعات مندرج بر روی خود کالا مطابقت داشته باشند.

 

با اینحال، در حال حاضر با توجه به گسترش تحریم ها، مشکلات ارزی کشور و عدم امکان واردات محصولات آرایشی و بهداشتی از مجاری قانونی، صرف نداشتن برچسب اصالت کالا گواه صد در صد بر تقلبی بودن آن نیست و ممکن است عدم وجود برچسب اصالت بر روی کالا ناشی از واردات قاچاق و غیر قانونی آن باشد.

پس بایستی سایر روش های تشخیص لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی (فیک) از اصل را  نیز در نظر داشته باشیم که در ادامه به بیان و توضیح تعدادی از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

بررسی کیفیت بسته بندی

افراد سود جو برای افزایش حاشیه سود محصولات تقلبی بالاجبار از بسته بندی هایی با کیفیت پایین تر استفاده می کنند که در این نوع بسته بندی ها گاها قطعات مختلف ظرف حاوی محصول آرایشی به خوبی با هم چفت نمی شوند و در نتیجه ممکن است در این نوع محصولات شاهد نشت مواد داخل مجصول نیز باشیم.

البته در چند سال اخیر محصولات تقلبی با نام های کپی نیز در بازار لوازم آرایشی و بهداشتی رواج پیدا کرده اند که دارای کیفیت بسته بندی بالاتری بوده و تقریبا  کیفیت بسته بندی معادل با محصول اصل را دارند، با این حال این نوع محصولات نیز جز محصولات تقلبی به شمار می آیند و همان عوارض وحشتناک لوازم آرایشی تقلبی را در پی خواهند داشت.

 

بررسی کیفیت چاپ روی بسته بندی

همان طور که در مقدمه گفته شده امروزه با پیشرفت تکنولوژی چاپ و استفاده از تکنولوژی های جدید در جعل محصولات، کیفیت چاپ محصول تنها زمانی میتواند به کمکمان بیاید که محصول اصل همان محصول تقلبی را داشته باشیم تا بتوانیم کیفیت چاپ محصول اصل و تقلبی را با هم مقایسه کرده و متوجه تفاوتهایشان بشویم.

 

بررسی بوی محصول

محصولات اصل هیچگاه بوی تند و زنده ندارند مگر اینکه منقضی و فاسد شده باشند، در حالی که محصولات تقلبی عموما بوی تند و زننده ای از خود ساطع می کنند.

 

نتیجه نهایی

بهترین راه تشخیص محصول تقلبی، بررسی نتیجه نهایی مصرف آن بر روی پوست است، محصولات تقلبی عموما جلوه ای براق، چرب و  روغنی به پوست می دهند، خوب پخش نمی شوند یا اصطلاحا خوب روی پوست نمی خوابند.

 

بررسی بافت محصول

محصولات تقلبی نسبت به محصولات اصل بافت و رنگ متفاوت تری دارند و عموما دارای بافتی پودری تر و رنگ بی رمق تری هستند.

 

علیرغم اطلاع از همه این نکات، شناخت محصول اصل از محصول تقلبی کاری بسیار دشوار و تخصصی می باشد،  لذا پیشنهاد ما خرید لوازم آرایشی و بهداشتی از فروشگاههای فیزیکی و اینترنتی معتبر همچون فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی ویونا بیوتی می باشد، تا از این طریق از افتادن در دام افراد سود جو و بروز خسارت های مالی و جانی بعضا جبران ناپذیر برای خود و خانواده محترمتان در امان باشید.

نظرات (1)

رها خاکپور

یکی از بهترین و کاملترین مقالاتی بود که تو این زمینه تا حالا خونده بودم. ممنووووووون