خواص آرایشی، بهداشتی و درمانی جلبک سبز اسپیرولینا

خواص آرایشی، بهداشتی و درمانی جلبک اسپیرولینا

خواص آرایشی، بهداشتی و درمانی جلبک سبز اسپیرولینا

خواص آرایشی، بهداشتی و درمانی جلبک سبز اسپیرولینا  بسیار فراتر از آن است که در یک مقاله چند صفحه ای بگنجد، با این حال در این مقاله سعی خواهیم داشت تا جای ممکن به بیان خواص مهم این گیاه بی نظیر دریایی بپردازیم.

 

خواص ظاهری و زیستگاه

جلبک سبز اسپیرولینا جزء شاخه سیانوباکترها بوده و سبز رنگ می باشد. این جلبک عموما در آب های مناطقی مانند آفریقا، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی یافت می گردد و به دلیل وجود مواد فوق العاده مغذی در ساختار خود، می تواند به عنوان غذایی کامل برای جانواران و حتی انسان ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

جلبک اسپیرولینا

 

خواص درمانی

همانطور که در مطالب فوق اشاره شد ، جلبک اسپرولینا سرشار از مواد مغذی بوده و از این رو تاثیرات شگرفی بر سلامت بدن انسان دارد. از جمله این تاثیرات و فوائد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

کاهش فشار خون:

فشار خون یکی از بیماری های بسیار شایع در انسان ها بوده و هر ساله درصد بالایی از مرگ و میر را به خود اختصاص می دهد. تحقیقات علمی ثابت کرده، وجود نوعی رنگدانه به نام فیکوسیانین در ساختار جلبک اسپیرولینا، اثرات ضد فشار خون بالایی داشته و نسبت به سایر داروهای شیمیایی بطور موثرتری فشار خون را کاهش می دهد.

 

کاهش میزان کلسترول:

مصرف مواد غذایی با کالری بالا، سبک زندگی نا مناسب و تحرک کم باعث افزایش وزن و به دنبال آن افزایش میزان کلسترول در بدن می گردد. وجود کلسترول بالا با رسوب در دیواره رگ ها ، موجب انسداد و گرفتگی آنها شده و از این رو موجب بروز انواع سکته های قلبی و مغزی می گردد. از این رو امروزه انواع مختلفی از داروهای ضد کلسترول برای بیماران تولید و عرضه شده است. تحقیقات جامعی در سال 2010 بر روی خواص جلبک اسپیرولینا در کاهش کلسترول انجام شد که نتایج آن در مجله علوم تغذیه و ویتامین شناسی به چاپ رسیده است.

 

بهبود بیماری های کبدی:

از دیگر فوائد جلبک اسپیرولینا می توان به تاثیرات شفا بخش آن بر روی کبد اشاره نمود، تحقیقات جامعی بر روی تاثیر این جلبک بر روی بهبود نارسایی های کبدی انجام شده که نتایج حاصل از این تحقیقات بیانگر محافظت جلبک سبز اسپیرولینا از کبد انسان در برابر آسیب هایی چون سیروز کبدی و انواع نارسایی ها می باشد.

 

پیشگیری از بروز سرطان:

تحقیقات انجام شده در جمهوری چک بر روی خواص جلبک اسپیرولینا نشان داده است که وجود ترکیبات تتراپیرولیک (نوعی آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد انعقاد خون) در ساختار آن تاثیرات شگرفی بر پیشگیری از بروز انواع سرطان ها دارد. این جلبک با تولید انواع مختلفی از آنتی بادی ها و پروتئین های مفید در مبارزه با انواع عفونت ها، سطح ایمنی سلولی را افزایش داده و در درمان انواع سرطان ها و بیماری های مزمن بسیار مفید می باشد.

 

کاهش میزان قند خون:

دیابت و یا قند خون بالا یکی دیگر از شایع ترین بیماری ها می باشد و در صورت عدم درمان، باعث بروز مشکلات متعدد و یا حتی مرگ در افراد می گردد. امروزه از داروهای متعددی مانند متفورمین و یا تزریق انسولین برای کنترل سطح قند خون استفاده می گردد.

تحقیقات اخیر بر روی خواص جلبک اسپیرولینا نشان از تاثیر بسیار بالای آن بر کاهش مقدار قند خون در بدن برخی حیوانات دارد. همچنین تحقیقات دیگری که بر روی 25 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد که  نتایج فوق را تایید نمود. در تحقیقات مذکور به 25 نفر به مدت 2 ماه و روزانه به مقدار 2 گرم اسپیرولینا داده شد. آزمایشات انجام شده بر روی این افردا نشان از کاهش محسوس سطح قند خون آنها داشت و تاثیر اسپیرولینا در کاهش میزان قند خون را به اثبات رساند.

 

خواص آرایشی و بهداشتی 

جبلک اسپرولینا به دلیل وجود منابع بسیار غنی از انواع مواد مغذی در ساختار خود، فوائد بسیار زیادی بر روی پوست بدن داشته و از آن برای تولید انواع محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی اسپیرولینا نظیر صابونها، ماسک های صورت و انواع کرم های مغذی، مرطوب کننده و …. استفاده می گردد.

 

ماسک صورت اسپیرولینا

 

خواص ترمیم کننده گی و جوانسازی پوست و مو:

بدلیل منابع سرشار پروتئین در ساختار جلبک اسپیرولینا ، این گیاه برای ترمیم پوست و تحریک کلاژن سازی بسیار مفید می باشد. اسپیرولینا با تامین پروتئین مورد نیاز پوست، به حفظ الاستیسیته آن کمک نموده و همچنین به سبب تحریک ساخت کراتین باعث رشد بهتر و تقویت ساقه و ریشه موها می گردد.

این جلبک به میزان 60% پروتئین در ساختار خود دارد و می تواند تمامی اسید آمینه های مورد نیاز پوست را تامین نموده و به شادابی و جوانسازی آن کمک شایانی کند، از این رو کرم ها و انواع مرطوب کننده های تولید شده از این جلبک باعث جوانسازی پوست می شوند.

 

کاهش التهابات پوستی:

جلبک اسپیرولینا به سبب وجود نوعی اسید چرب به نام گامالینولیک اسید(GLA) در ساختار خود، از بروز التهابات پوستی جلوگیری می کند. این اسید چرب با حفظ یکپارچگی پوست از بروز اگزما نیز جلوگیری نموده و باعث تسکین خارش و رفع قرمزی پوست می گردد. از این رو استفاده از این جلبک در ساخت انواع شوینده های پوستی و شامپوها باعث بهبود التهابات ناشی از مواد شیمیایی موجود در شوینده ها شده و پوست را التیام می بخشد.

 

محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد:

از دیگر ویژگی های اسپیرولینا وجود ممقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها در ساختار آن می باشد. این ویژگی باعث می گردد تا از پوست در برابر رادیکارهای آزاد و اشعه های مضر آفتاب محافظت نماید. یکی از آنتی اکسیدان های موجود در اسپیرولینا، فیکوسیانین می باشد که به رنگ آبی بوده و تاثیر شگرفی بر بازیابی سلولی و ترمیم پوست های آسیب دیده دارد.

 

تامین ویتامین های مورد نیاز پوست:

اسپیرولینا سرشار از انواع ویتامین های مفید نظیر A ،E ،C و ویتامین B12 می باشد. از این رو می تواند از شل شدن پوست جلوگیری کرده و آسیب های وارده به آن را درمان نماید. همچنین با تحریک ساخت سلول های جدید به حفظ شادابی و طراوت پوست کمک شایانی می نماید.

 

حذف لک های موجود در پوست دور چشم:

اسپیرولینا با تقویت سیستم ایمنی بدن به سالم ماندن پوست کمک بالایی می کند. همچنین با سم زدایی بدن و پاکسازی آن باعث می گردد تا لکه های قهوه ای موجود بر روی پوست رفع گردد. این جلبک با رفع خشکی پوست زیر چشم و تحریک ساخت سلول های جدید ، باعث شفافیت بیشتر پوست زیر چشم ها می گردد.

 

خواص ضد آکنه و ضد جوش:

جلبک اسپرولینا یک آنتی باکتریال و ضد ویروس قوی می باشد. این جلبک با ضد عفونی نمودن سطح پوست بدن باعث حذف کامل باکتری ها و ویروس های مولد جوش و آکنه می گردد و حتی در درمان زگیل نیز مفید می باشد.

 

لازم به ذکر است، آنچه در این مقاله بیان شد، تنها گوشه ای از خواص آرایشی، بهداشتی و درمانی جلبک سبز اسپیرولینا، این گیاه جادویی بوده و همچنان دانشمندان هر از چند گاهی خواص تازه ای از این گیاه را کشف و در مقالات معتبر علمی به چاپ می رسانند.